Všichni doma dříve měli šicí stroje. Mezi značky, které se dříve u nás objevovaly, patřily např. Lucznik, Singer, Visnja, Veritas. Nejoblíbenějšími a nejrozšířenějšími byly značky Veritas, Lucznik a Singer. Měli jste doma svou Veritasku? Silné a robustní stroje, které zvládly prošít téměř všechno, a to na výbornou!
 
Historie značky Veritas:
Zakladatelem značky Veritas byl pan Augustus Clemens Müller, který si nechal model s názvem Veritas patentovat roku 1894. Toto jméno bylo dále používáno jeho potomky i pro další modely. Po druhé světové válce byly Müllerovy továrny v Drážďanech znárodněny a přejmenovány na VED Mechanik.
Do roku 1952 bylo vyrobeno cca 2 miliony kusů strojů s označením Veritas.
2. října 1955 byla převedena výroba strojů i s právy na značku Veritas ze závodu v Drážďanech do továrny VEB Nähmaschinenwerk ve Wittenbergu, blízko Schwerinu. Závod ve Wittenbergu byl založen v roce 1903 a patřil ke koncernu produkující stroje Singer. V tomto městě byly vyráběny známé šicí stroje této společnosti a téměř celé 20. století Wittenberg byl v Evropě nazýván „městem šicích strojů“. V 70. a 80. letech dosáhla roční výroba ve Wittenbergu 400 000 kusů. V roce 2002 společnost převzala Crown Technics, pobočka švýcarského koncernu Bernina Holding AG.
 
Nejznámější modely šicích strojů Veritas:
- Textima 8014/35 – vyráběné v 70. letech, stroj má venkovní motorek, obal má šedou + bílou barvu, zaoblené tvary.
- Textima 8014/40 – vyráběné v 80. letech, s motorkem TUR2, obal má béžovou + bílou/hnědou barvu, hranatější tvary.
- Rubina – vyráběné v 80. letech s venkovním motorkem, barva obalu šedá + modrá, vyšší hustota stehu se u některých verzí stroje dosahovala vsunutím trojúhelníkového dílu k zapošívací páčce.   
- Famula – vyráběné v 80. letech, kryt šedá + modrá, verze „Electronic“ měla motorek v těle stroje pod kryty, volné rameno, regulace rychlosti šití posouvací páčkou a vyšší hustota stehů se u některých verzí vytvářela rovněž vsunutím trojúhelníkového dílku k zapošívací páčce.
- Columba – vyráběné v 80. letech, bílo-hnědý kryt stroje, ve verzi „Electronic“ měl stroj motorek integrovaný uvnitř v těle stroje.
 
 
 
 
A teď k tomu, co jsme Vám vlastně chtěli sdělit a trochu Vás tzv. natahovali.
Dlouho jste o Veritas neslyšeli a už se zdálo, že značka zcela zmizela z českých obchodů, je tak? Tak to máme pro Vás fanoušky této značky skvělou zprávu! Šicí stroje Veritas se vracejí na český trh a dokonce s sebou tentokrát vzali i overlock. Pojďme si je představit:

Šicí stroj Veritas Laura
Jednoduchý šicí stroj pro domácnost s kovovou konstrukcí a součástkami, který disponuje 12 programy, 4-krokovou knoflíkovou dírkou, kyvným CB chapačem, regulovatelnou délkou stehu a volným ramenem. Stroj má příkon motoru 70 W a zvládá tak silnější materiály jako např. riflovinu, montérky, manšestr, softshell ad.


 
Šicí stroj Veritas Laura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Šicí stroj Veritas Rachel
Pokročilý šicí stroj pro domácnost s kovou konstrukcí, součástkami a příkonem motoru 70 W. Tento stroj disponuje 32 šicími programy, automatickou knoflíkovou dírkou, kyvným CB chapačem, volným ramenem a regulovatelnou délkou i šířkou stehu. Stroj zvládá i silnější materiály jako je riflovina, montérkovina, manšestr, softshell atp.


 
Šicí stroj Veritas Rachel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Šicí stroj Veritas Rubina
Elektronický šicí stroj pro domácnost s kovovou konstrukcí, kovovými součástkami a hlavně s příkonem motoru 70 W. Stroj disponuje 99 šicími programy, 8 typy automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem, nastavitelnou délkou i šířkou stehu a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.
 
Šicí stroj Veritas Rubina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šicí stroj Veritas Alina
Robustní elektronický šicí stroj s LCD displejem a automatickým odstřihem nitě pro domácnost. Šicí stroje Veritas Alina jsou vybavené 90 šicími programy, 7 typy automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.

Šicí stroj Veritas Alina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Šicí stroj Veritas Selina

Robustní elektronický šicí stroj pro domácnost s LCD displejem a automatickým odstřihem nití. Tento stroj je vybaven 197 šicími programy vč. 1 druhu abecedy a 7 typy automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.

Šicí stroj Veritas Selina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Šicí stroj Veritas Regina
Robustní elektronický šicí stroj pro domácnost s LCD displejem a automatickým odstřihem nití. Tento stroj je vybaven 310 šicími programy vč. 2 druhů abecedy a 10 typů automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.Šicí stroj Veritas Regina

Šicí stroj Veritas Regina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Overlock Veritas Melanie
Je novinkou mezi overlocky, jedná se vůbec první overlock značky Veritas na našem trhu. Jedná se o kvalitní overlock pro domácnost, který má 2, 3 a 4-nitné stehy, disponuje 12ti typy stehu, diferenciálním podavačem, regulací délky stehu a šířky ořezu. Stroj má barevně značené dráhy nití a je tak snadný pro obsluhu. Jedná se o overlock s kovovou kostrou, součástkami a příkonem motoru 90 W.

Overlock Veritas Melanie